czwartek, 3 lutego 2022

Meksyk - dzień 7









Tak jak pisałem wczoraj, dzisiaj wyjechaliśmy bardzo wcześnie. O 5 rano siedzieliśmy już w autokarze, więc pierwsze 2 godziny jechaliśmy jeszcze po ciemku. Gdy zrobiło się jasno zatrzymaliśmy się na stacji benzynowej, gdzieś pośrodku gór Sierra Madre, na postój śniadaniowo-toaletowy. Kiedy ruszyliśmy w dalszą drogę rozpoczął się najładniejszy odcinek drogi. Jechaliśmy pomiędzy górskimi wioskami, plantacjami agawy, z której produkuje się meksykańską tequilę i mescal, a to wszystko uzupełniał widok nieskończonej ilości wielkich kaktusów, rosnących wszędzie dookoła.

W stanowisku archeologicznym w mieście Mitla byliśmy dziś pierwszymi gośćmi. Mitla to jedna z najbardziej znanych ruin Meksyku. Leży na wysokości 1480 m n.p.m., w dolinie otoczonej górami Sierra Madre, w odległości około 40 kilometrów od miasta Oaxaca. Powszechnie uważa się, że Mitla (w języku Indian: miejsce umarłych) zostało ustanowione jako święte miejsce pochówku na długo przed erą chrześcijańską, prawdopodobnie przez Zapoteków. Strefa archeologiczna Mitli obejmuje pięć głównych grup struktur, z których tylko dwa pierwsze zostały w pełni wykopane i odrestaurowane na początku lat 80-tych.

Po zwiedzeniu stanowiska w mieście Mitla pojechaliśmy na lunch, a potem na degustację mezcalu do jednej z bardzo wielu znajdujących się tu fabryk, wszak jesteśmy w centrum regionu produkującego ten znany na całym świecie trunek. Przed degustacją odbył się oczywiście pokaz produkcji tego trunku, poczynając od różnych rodzajów agawy, a kończąc oczywiście na smakowaniu i kupowaniu różnych rodzajów mezcalu.

Na koniec dnia, choć była dopiero godzina 15.00, dojechaliśmy w końcu do Oaxaca. Po zakwaterowaniu poszliśmy zwiedzać miasto. Kilka lat przed przybyciem Hiszpanów (1486 rok) władca aztecki Ahuitzotl założył w tym miejscu obóz wojskowy o nazwie Huaxyacac. Przebywało w nim na stałe kilka oddziałów. Obóz zdobył Francisco de Orozco w Boże Narodzenie 1521 roku. W kwietniu 1532 roku Oaxaca, jako jedna z pierwszych osad na terenie Nowej Hiszpanii, otrzymała prawa miejskie (z nadania króla Karola V). W pobliżu miasta (we wsi San Pablo Gualateno) urodził się w roku 1806 Benito Juárez (były prezydent i bohater narodowy Meksyku). W 1987 roku, historyczne centrum miasta wraz ze stanowiskiem archeologicznym w Monte Albán, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Po zwiedzeniu miasta, resztę czasu pozostałego nam do kolacji spędziliśmy siedząc w knajpce przy zocalo, popijając drinki i słuchając śpiewających na żywo muzyków (takich miejscowych mariachi). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Poleski Park Narodowy - niedziela