Dzisiaj przyjechaliśmy do Jaipur. Zanim jednak ulokowaliśmy się w hotelu pojechaliśmy do Świątyni Małp. Świątynia nazywa się właściwie Galta Jimandir ale ze względu na występujące tu licznie małpy, większość turystów a także miejscowych nazywa ją Świątynią Małp. Świątynie Galta Dżi położone są wśród wzgórz otaczających Jaipur. Najważniejszym powodem utworzenia tego kompleksu było święte i niewyczerpane źródło, które wybija tutaj do dnia dzisiejszego. Na drodze strumienia utworzono siedem basenów, które służą do religijnych ablucji hinduistów, którymi, jak sami pokornie wierzą, zmywają swoje grzechy. Poza basenami możemy wejść tutaj do kilku świątyń, gdzie hołd oddaje się głównie Ganeszy - bogu płodności i pomyślności noszącego głowę słonia, Hanumanowi - bóstwu zwycięstwa o twarzy małpy, a także najważniejszemu w tym miejscu bogu Słońca.
Gdy wyszliśmy z autokaru nad okoliczne wzgórza nadciągnęły ciemne chmury. W świątyni spędziliśmy około godziny czasu. Ponieważ nasz lokalny przewodnik miał specjalnie zakupione przed bramą świątyni orzeszki dla małp, to siadały nam one na ramionach i cały czas kręciły się wokół nas. Tak bardzo zajęci byliśmy robieniem zdjęć małpom, że nie wiemy kiedy minęła nam godzina przeznaczona na zwiedzanie świątyni. Przypomniał nam o tym… monsun. Gdy już szliśmy do autokaru zaczęły na nas spadać pierwsze krople deszczu. W tym upale było to niesamowicie przyjemne, więc specjalnie zwolniliśmy żeby poczuć na sobie azjatycki, ciepły deszcz.
Rozpadało się na dobre i w strugach deszczu jechaliśmy do pięknej, zbudowanej z wysokiej klasy białego marmuru, Świątyni Birla Mandir. Gdy do niej szliśmy, zaledwie kilkadziesiąt metrów, deszcz przemoczył nas do suchej nitki. Świątynia Birla Mandir to dosyć nowa świątynia, zbudowana w latach 1977-1985, u stóp wzgórza Moti Dungari, na którym znajduje się stary fort - obecnie rezydencja Maharani Gayatri Devi i w związku z tym niedostępny do zwiedzania.
Świątynia należy do najpiękniejszych atrakcji Jaipuru, a jej nowoczesna architektura zachwyca wielkim kunsztem swojego wykonania. Od zewnątrz ozdobiona jest misternymi rzeźbami bazowanymi na mitologicznych motywach. Jej wnętrze natomiast jest właściwie puste i podziwiać można jedynie pięknie ozdobione ściany i sufit. Ponieważ świątynia poświęcona jest jednemu z trzech głównych hinduskich bóstw - Bogu Vishnu i jego małżonce Lakshmi będącej boginią bogactwa, więc ich postacie figurują w głównym sanktuarium. Ze świątyni przyjechaliśmy w końcu do naszego hotelu i mogliśmy już doPuszkar - wieczorna pudżakońca dnia odpoczywać.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz